Johanna Wallroth, Ruotsi
Stefan Astakhov, Saksa
Kateryna Kasper, Ukraina
Beomjin Kim, Etelä-Korea
Julia Lezhneva, Venäjä
Kihwan Sim, Etelä-Korea
Eglise Gutiérrez, Kuuba
Woo-Kyung Kim, Etelä-Korea
1984-2019
Johanna Wallroth, Ruotsi
Stefan Astakhov, Saksa
Kateryna Kasper, Ukraina
Beomjin Kim, Etelä-Korea
Julia Lezhneva, Venäjä
Kihwan Sim, Etelä-Korea
Eglise Gutiérrez, Kuuba
Woo-Kyung Kim, Etelä-Korea
2019
I palkinto Johanna Wallroth Sweden
II palkinto Olga Cheremnykh Russia
III palkinto Teaa An South Korea
IV palkinto Palesa Malieloa Etelä-Afrikka
I palkinto Stefan Astakhov Saksa
II palkinto Rodrigo Sosa Dal Pozzo Italia, Venezuela
III palkinto Bryan Murray Yhdysvallat
IV palkinto Jussi Juola Suomi
Palkinto parhaan suomalaisen yksinlaulun esityksestä ei-suomalaiselle laulajalle: Rodrigo Sosa Dal Pozzo, Italia/Venezuela.
Jorma Silvasti (puheenjohtaja), Olaf Bär, Ben Heppner, Vesselina Kasarova, François Le Roux, Waltraud Meier, Deborah Polaski ja Kiri Te Kanawa.
2014
I palkinto Kateryna Kasper Ukraina
II palkinto Ekaterina Morozova Venäjä
III palkinto Sunyoung Seo Etelä-Korea
IV palkinto Elena Guseva Venäjä
I palkinto Beomjin Kim Etelä-Korea
II palkinto Matija Meić Kroatia
III palkinto Leon Kosavic Kroatia
IV palkinto Dmytro Kalmuchyn Ukraina
Palkinto parhaan suomalaisen yksinlaulun esityksestä ei-suomalaiselle laulajalle:
Matija Meić, Kroatia
Tuomaristo: Jorma Silvasti (puheenjohtaja), Franz Grundheber, Maria Guleghina, Ben Heppner, Robert Holl, Andrea Rost, Nathalie Stutzmann ja Deborah Voigt.
2009
I palkinto Julia Lezhneva Venäjä
II palkinto Nadine Sierra Yhdysvallat
III palkinto Keunghea Kang Etelä-Korea
IV palkinto Kishani Jayasinghe Sri Lanka
I palkinto Kihwan Sim Etelä-Korea
II palkinto Timothy Mix Yhdysvallat
III palkinto David DQ Lee Kanada
IV palkinto Azamat Zheltyrguzov Kazakstan
Palkinto parhaan suomalaisen yksinlaulun esityksestä ei-suomalaiselle laulajalle:
Katharina Göres, Saksa
Jorma Silvasti (puheenjohtaja), Tereza Berganza, Soile Isokoski, Thomas Moser, Jewgenij Nesterenko ja Anna Tomowa-Sintow.
2004
I palkinto Eglise Gutiérrez Kuuba
II palkinto Jekaterina Gubanova Venäjä
III palkinto Karen Wierzba Kanada
III palkinto Olga Sursina Venäjä
I palkinto Woo-Kyung Kim Korea
II palkinto Burak Bilgili Turkki
III palkinto Timothy Mix Yhdysvallat
IV palkinto Dmitri Voropajev Venäjä
Nuoren lupauksen palkinto Arttu Kataja Suomi
Palkinto parhaasta suomalaisen laulun esityksestä Dmitri Voropajev Venäjä
Carlo Cossutta muistopalkinto Eglise Gutiérrez Kuuba
Tom Krause (puheenjohtaja), Luigi Alva, Grace Bumbry, Gundula Janowitz, Jevgeni Nesterenko, Erik Saeden, Anita Välkki, Sarah Walker.
1999
I palkinto Elīna Garanča Latvia
II palkinto Olga Pasichnyk Ukraina
III palkinto Janice Creswell Yhdysvallat
III palkinto Maria Fontosh Venäjä
IV palkinto Byung-Soon Lee Korea
I palkinto Marcin Bronikowski Puola
II palkinto Vladimir Baikov Venäjä
III palkinto Gabriel Suovanen Ruotsi
Nuori kyky -palkinto: Aleksandra Kurzak Puola ja Timothy Sharp Saksa/Yhdysvallat
Palkinto parhaasta suomalaisen laulun esityksestä: Oana-Claudia Stefanescu Romania
Palkinto parhaasta uutta musiikkia edustavan teoksen esityksestä: Gabriel Suovanen Ruotsi
Tom Krause (puheenjohtaja), Luigi Alva, Elly Ameling, Walter Berry, Grace Bumbry, Ileana Cotrubas, Matti Lehtinen, Jevgeni Nesterenko, Regina Resnik, Joan Sutherland.
1994
I palkinto Kirsi Tiihonen Suomi
II palkinto Lilli Paasikivi Suomi
III palkinto Bodil Arnesen Norja
IV palkinto Urszula Kryger Puola
I palkinto Chen-Ye Yuan Kiina
II palkinto Karl-Magnus Fredriksson Ruotsi
III palkinto Andrei Grigoriev Venäjä
IV palkinto Andriy Shkurhan Ukraina
Nuori kyky -palkinto
Barbara Baranowska, Puola
Hanno Müller-Brachmann, Saksa
Palkinto parhaasta suomalaisen laulun esityksestä
Brett Polegato Kanada
Palkinto parhaasta uutta musiikkia edustavan teoksen esityksestä
Anna-Kristiina Kaappola Suomi
Tom Krause (puheenjohtaja), Judith Beckmann, Walter Berry, Carlo Cossutta, Ileana Cotrubas, Jorma Hynninen, Gundula Janowitz, Regina Resnik, Erik Saedén, Térésa Zylis-Gara.
1989
I palkinto Andrea Rost Unkari
II palkinto Charlotte Hellekant Ruotsi
III palkinto Pilar Torreblanca Espanja
IV palkinto Tatiana Chivarova Bulgaria
I palkinto René Pape Saksa
II palkinto Salvatore Champagne Yhdysvallat
III palkinto Mizuguchi Satoshi Japani
IV palkinto Johannes Mannov Tanska
Nuoren lupauksen palkinto
Kirsi Tiihonen Suomi
Klaus Häger Saksan liittotasavalta
Palkinto parhaasta suomalaisen laulun esityksestä
Gabriele Klein Saksan liittotasavalta
Tom Krause (puheenjohtaja), Judith Beckmann, Kim Borg, Carlo Cossutta, Matti Lehtinen, Jevgeni Nesterenko, Birgit Nilsson, Térésa Zylis-Gara.
1984
I palkinto Ning Liang Kiina
II palkinto Dilbèr Kiina
III palkinto Tanja Kauppinen Suomi
IV palkinto Satu Sippola-Nurminen Suomi
I palkinto Vladimir Chernov Neuvostoliitto
II palkinto Olaf Bär DDR
III palkinto Fu Hai-Jing Kiina
IV palkinto Peter Mikulás Tsekkoslovakia
Tito Gobbin muistopalkinto
Vladimir Chernov Neuvostoliitto
Nuoren lupauksen palkinto
Ibolya Verebics Unkari
Thomas Lander Ruotsi
Kim Borg (puheenjohtaja), Sena Jurinac, Matti Lehtinen, Jevgeni Nesterenko, Birgit Nilsson, Aase Nordmo Lövberg, Anna Reynolds, Irmgard Seefried.